Cena na pylonie nie zawsze jest limitem: jak czytać nowe obwieszczenia o maksymalnych cenach paliw
Autor: AnyLawyer AI
Opieka merytoryczna serwisu: Michał Jackowski (profesor AI i prawa)
Opublikowano: Źródła zweryfikowano:
Dwa sierpniowe obwieszczenia Ministra Energii dotyczą maksymalnej ceny paliw ciekłych na stacjach, ale dla prawidłowego ustalenia limitu kluczowe są nie tylko kwoty, lecz także data, na którą zostały ogłoszone. Dla prowadzących stacje paliw to praktyczna instrukcja: trzeba ustalić właściwy akt dla danego dnia, rozpoznać paliwo według jego kodu CN i stosować cenę brutto wskazaną w obwieszczeniu.
Kontekst: dlaczego minister ogłasza ceny maksymalne
Punktem wyjścia jest ustawa z 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego. Jej zakres jest szerszy niż same ceny na detalicznej stacji: reguluje tworzenie i utrzymywanie zapasów, a także działania podejmowane w razie zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa lub zakłóceń na rynku naftowym.
„Bezpieczeństwo paliwowe państwa” to – według art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy – zdolność do bieżącego pokrywania zapotrzebowania odbiorców na ropę i produkty naftowe, w ilości oraz czasie potrzebnych do prawidłowego działania gospodarki. Ustawa wiąże więc kwestie zapasów, dostaw i ograniczeń rynkowych w jednym mechanizmie.
W samym akcie ustawodawca opisuje cel regulacji następująco:
„Ustawa określa zasady:
- tworzenia, utrzymywania i finansowania zapasów ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego;”
— art. 1 pkt 1 ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego
To ważne tło dla cen maksymalnych: nie są one zwykłą rekomendacją cenową ani taryfą handlową ustalaną przez sieć stacji. Są elementem instrumentów prawnych dotyczących funkcjonowania rynku paliw w szczególnej sytuacji.
Obwieszczenie z 14 sierpnia 2026 r. (M.P. poz. 798) wskazuje bezpośrednio swoją podstawę: art. 34a ust. 5 ustawy o zapasach. Przepis ten jest więc podstawą ogłoszenia limitów przez Ministra Energii. Treść art. 34a ust. 5 nie została jednak przytoczona w dostępnej wersji ustawy, dlatego nie należy dopowiadać jego szczegółowych warunków, procedury ani skutków, których tekst źródłowy nie pokazuje.
Dwa obwieszczenia: co można zestawić, a czego nie wolno zakładać
W Monitorze Polskim opublikowano:
- obwieszczenie Ministra Energii z 14 sierpnia 2026 r., M.P. 2026 poz. 798;
- obwieszczenie Ministra Energii z 17 sierpnia 2026 r., M.P. 2026 poz. 799.
Już same tytuły pokazują, że oba akty dotyczą tego samego zagadnienia: „maksymalnej ceny paliw ciekłych na stacji paliw”. Nie oznacza to jednak automatycznie, że zawierają identyczne ceny, dotyczą tego samego dnia albo że późniejszy numer Monitora Polskiego można pominąć przy rozliczaniu sprzedaży.
Pełna treść dostępna jest dla pozycji 798. Minister ogłosił w niej maksymalne ceny na dzień 17 sierpnia 2026 r.. To data zastosowania limitów, a nie tylko data podpisania aktu. Obwieszczenie mówi wprost:
„ogłasza się, że w dniu 17 sierpnia 2026 r. maksymalna cena paliw ciekłych (…) na stacji paliw”
Z tego wynika praktyczna zasada: dla transakcji z 17 sierpnia nie wystarczy sprawdzić dokument datowany na 14 sierpnia. Trzeba przeczytać jego dyspozycję, czyli właściwą część aktu określającą, na jaki dzień i dla jakiego paliwa ustalono cenę.
Pozycja 799 ma późniejszą datę – 17 sierpnia 2026 r. – lecz udostępniony fragment zawiera wyłącznie jej tytuł i oznaczenie publikacyjne. Nie podaje ani okresu obowiązywania, ani konkretnych stawek. Na tej podstawie nie można rzetelnie przesądzić, czy poz. 799 zmieniła, zastąpiła lub ponowiła wartości z poz. 798. Przy ustalaniu aktualnego limitu konieczne jest zatem każdorazowe odczytanie pełnej treści najnowszego obwieszczenia.
Co dokładnie wynika z M.P. 2026 poz. 798
Obwieszczenie rozróżnia trzy grupy paliw oraz przypisuje im kody CN. CN (Nomenklatura Scalona) to unijna klasyfikacja towarów stosowana m.in. do precyzyjnego identyfikowania produktów. W tym przypadku ma ona zapobiegać sytuacji, w której limit dla jednego paliwa byłby przenoszony na inne tylko dlatego, że w obrocie używa się podobnej nazwy handlowej.
Dla benzyny silnikowej bezołowiowej 95, oznaczonej kodem CN 2710 12 45, cena maksymalna wynosi:
- 5,93 zł za 1 dm³ – kwota wskazana przed powiększeniem o VAT;
- 6,41 zł za 1 l – kwota powiększona o podatek od towarów i usług, czyli VAT.
W akcie ujęto to jednoznacznie:
„dla benzyny silnikowej bezołowiowej 95 (CN 2710 12 45):
a) wynosi 5,93 zł za 1 dm³,
b) powiększona o podatek od towarów i usług wynosi 6,41 zł za 1 l;”
Dla kierowcy i detalicznej stacji decydująca jest druga wartość: 6,41 zł za litr, bo jest to kwota po powiększeniu o VAT. Jednocześnie obwieszczenie używa przy kwocie bazowej jednostki „dm³”, a przy kwocie brutto „l”. W praktyce 1 dm³ to 1 litr, ale przy kontroli dokumentacji warto zachować dokładne brzmienie aktu i nie mylić poziomu netto z brutto.
Dla benzyny silnikowej bezołowiowej 98 (CN 2710 12 49) limit wynosi 6,67 zł za 1 dm³, a po VAT 7,20 zł za 1 l. Natomiast dla oleju napędowego – obejmującego kody CN 2710 19 42, 2710 19 44 oraz 2710 20 11 – podano 6,83 zł za 1 dm³ i 7,37 zł za 1 l po VAT.
W odniesieniu do oleju napędowego akt stanowi:
„dla oleju napędowego (CN 2710 19 42, 2710 19 44 i 2710 20 11):
a) wynosi 6,83 zł za 1 dm³,
b) powiększona o podatek od towarów i usług wynosi 7,37 zł za 1 l.”
Istotne jest także to, czego obwieszczenie nie wymienia. W pozycji 798 wskazano wyłącznie benzynę 95, benzynę 98 i olej napędowy – wraz z określonymi kodami CN. Nie należy bez dalszej podstawy rozciągać tych limitów na inne produkty dostępne na stacji.
Jak ustalić i zweryfikować limit na stacji
Najbezpieczniejszy schemat kontroli ma cztery kroki.
Po pierwsze: ustal dzień sprzedaży. W M.P. poz. 798 limity zostały ogłoszone „w dniu 17 sierpnia 2026 r.”. Cenę na dystrybutorze trzeba więc porównywać z aktem właściwym dla tego konkretnego dnia.
Po drugie: ustal rodzaj paliwa i kod CN. Nie wystarczy ogólne określenie „benzyna” lub „diesel”. Obwieszczenie wiąże cenę z konkretnym paliwem oznaczonym kodem CN.
Po trzecie: porównuj cenę detaliczną z limitem brutto. Jeżeli sprawdzana jest cena dla klienta końcowego, punktem odniesienia są kwoty „powiększone o podatek od towarów i usług”: 6,41 zł/l dla PB95, 7,20 zł/l dla PB98 i 7,37 zł/l dla oleju napędowego – według poz. 798.
Po czwarte: sprawdź późniejsze obwieszczenie. Pozycja 799 jest późniejsza, więc nie można poprzestać na stawkach z poz. 798, jeśli sprzedaż następuje po publikacji kolejnego aktu. Tytuł poz. 799 potwierdza temat, lecz bez pełnej treści nie pozwala ustalić obowiązującej wartości.
Jak to działa w praktyce
Stacja sprzedaje 17 sierpnia benzynę PB95 po 6,39 zł za litr. Jeżeli paliwo odpowiada kodowi CN 2710 12 45, cena jest niższa od limitu 6,41 zł/l wskazanego w M.P. poz. 798.
Jeżeli jednak system cenowy stacji pokazuje 6,45 zł/l, sama różnica czterech groszy wobec 6,41 zł/l oznacza, że cena przekracza limit wynikający z tego obwieszczenia. Przed ostateczną oceną trzeba jednak upewnić się, czy dla danego momentu nie obowiązuje już rozwiązanie ogłoszone w późniejszej poz. 799.
Na co uważać
Najczęstsze ryzyko nie polega na błędnym odejmowaniu kilku groszy, lecz na zastosowaniu niewłaściwego aktu albo niewłaściwej kategorii paliwa.
Po pierwsze, nie myl daty obwieszczenia z dniem, dla którego ogłoszono cenę. W poz. 798 akt datowany jest na 14 sierpnia, lecz ceny dotyczą 17 sierpnia.
Po drugie, nie porównuj ceny przy dystrybutorze z kwotą sprzed VAT. Dla stacji detalicznej i jej klientów praktyczny punkt odniesienia stanowi cena „powiększona o podatek od towarów i usług”.
Po trzecie, nie ignoruj kodów CN. Są częścią opisu paliwa objętego konkretnym limitem.
Po czwarte, nie zakładaj treści poz. 799 na podstawie samego tytułu. Późniejszy akt trzeba odczytać w całości przed aktualizacją cenników oraz oceną sprzedaży.
Co to oznacza w praktyce
- Dla 17 sierpnia 2026 r. M.P. poz. 798 wskazuje ceny brutto: PB95 – 6,41 zł/l, PB98 – 7,20 zł/l, olej napędowy – 7,37 zł/l.
- Stacja powinna porównywać cenę widoczną dla klienta z limitem brutto, nie z kwotą bazową podaną przed VAT.
- Wewnętrzna procedura aktualizacji cen powinna uwzględniać datę, dla której akt ogłasza limit, a nie tylko datę podpisania lub publikacji.
- Przy kontroli warto zachować dokumentację: zastosowany cennik, datę jego zmiany oraz identyfikację sprzedawanego paliwa według kodu CN.
- Przed uznaniem stawek z M.P. poz. 798 za „aktualne” trzeba sprawdzić pełną treść późniejszego M.P. 2026 poz. 799.
Źródła
- Obwieszczenie Ministra Energii z 14 sierpnia 2026 r. w sprawie maksymalnej ceny paliw ciekłych na stacji paliw, M.P. 2026 poz. 798
- Obwieszczenie Ministra Energii z 17 sierpnia 2026 r. w sprawie maksymalnej ceny paliw ciekłych na stacji paliw, M.P. 2026 poz. 799
- Ustawa z 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym